Yayınlar

21. Yüzyılın Sorunu Kaçak, Taklit ve Sahte Ürünlerin Ticareti

 

Doç. Dr. Ümit İzmen tarafından bilimsel bir metoloji ile hazırlanan ve Türkiye’de kaçak, taklit ve sahte ürün ticaretinin büyüklüğü ortaya koyan 21.Yüzyılın Sorunu Kayıp, Taklit ve Sahte Ürünler Raporu, Marka Koruma Grubu tarafından düzenlenen Türkiye’de Marka Olmak çalıştayında açıklandı.

 

Raporu görüntülemek için tıklayınız

 

 

 

Marka Koruma Grubu 21.Yüzyılın Sorunu Kaçak Taklit Sahte Ürünlerin Ticareti Raporu Yönetici Özeti yayınlandı

Gündelik dilde kaçak, taklit ve sahte ürün olarak ifade ettiğimiz yasadışı üretim faaliyetleri hep birlikte geniş bir ekonomik büyüklük oluşturmaktadır. Teknolojideki gelişmeler, taklit ürünlerin üretimini kolaylaştırıp ucuzlatırken, internet kullanımı üretim bilgilerine erişimi ve ürünlerin satışını hızlandırmakta ve kolaylaştırmaktadır. Teknolojideki gelişmeler, makroekonomik politika çerçevesi, demografi, ulaştırma olanakları gibi sahteciliği teşvik eden gelişmeler karşısında taklit ve kaçak ürün piyasasında ciddi bir artış görülmektedir.

Marka Koruma Grubu bu alandaki sorunları daha iyi anlamak ve paydaşlarıyla kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir araştırma yürütmüştür. Doç. Dr. Ümit İzmen tarafından yürütülen bu çalışma kapsamında Türkiye’de kaçak, taklit ve sahte ürün boyutu, marka ihlalleri, fikri mülkiyet ve marka korunmasına yönelik tedbir önerileri konusunda kapsamlı bir içerik ve veri seti oluşturulmuştur.

Dosyaya ulaşmak için tıklayınız;